Літо - це особлива пора, коли з'являється можливість значно зміцнити здоров'я дитини, підвищити захисні сили його організму. Важливу роль в цьому може зіграти раціональне харчування, побудоване з урахуванням віку дитини, стану її здоров'я та особливостей літнього сезону, багатого фруктами, ягодами, овочами, зеленню.

Як же правильно організувати харчування дітей у літній період?

Діти старше одного року, особливо якщо вони проводять літо за містом, більшу частину часу перебувають на свіжому повітрі. При цьому вони можуть здійснювати тривалі пішохідні прогулянки, займатися спортом, виконувати посильну роботу в саду або городі, купатися в річці та ін У цей час обмінні процеси в їх організмі протікають більш активно, відповідно підвищується і витрата енергії. Встановлено, що в літній період енерговитрати дитячого організму зростають приблизно на 10%, а іноді й значно більше. У зв'язку з цим істотно збільшується потреба в харчових речовинах і калоріях.

Влітку у дітей найбільш інтенсивно протікають процеси росту, у зв'язку з чим організм відчуває додаткову потребу в білку - основному пластичному матеріалі для побудови клітин і тканин. Крім того, в період сильної жари організм дитини втрачає з потом значну кількість мінеральних речовин і вітамінів, особливо вітамінів С і В1.

У спеку у всіх дітей, а не тільки у немовлят, нерідко спостерігається виражене погіршення апетиту ( через зменшення вироблення травних соків). Все це вимагає певного збільшення харчової цінності дитячих раціонів.

Літнє меню

Для підвищення білка в добовому раціоні дитини, в першу чергу збільшують кількість молочних продуктів - в основному за рахунок сиру і кисломолочних напоїв, що містять найбільш легко засвоюються білки і надають сприятливу дію на процеси травлення. Загальна добова кількість кисломолочних продуктів рекомендується збільшити приблизно на 150-200 мл, проти звичайної норми в 400-450 мл.

Необхідно взяти за правило, що влітку діти повинні отримувати кефір, ацидолакт та інші кисломолочні напої два-три рази на день.

Добова кількість фруктів, овочів і соків у раціоні дітей старше року

1-3 роки

4-6 років

7-10 років

11-13 років

14-17 років

Картопля, г

150

200

250

250

300

Овочі різні, г

200

250

300

350

350

Фрукти (ягоди), г

100

150

200

250

300

Соки, мл

150

200

200

200

200

Велику роль у підвищенні білкової цінності дитячого раціону грають м'ясні продукти, їх кількість доводять до 100-120 г, проти звичайної норми в 80-90 р.

З жирових продуктів, які підвищують калорійність харчування, перевага віддається рослинній олії.

Основними джерелами вуглеводів в літній період повинні стати в першу чергу овочі, фрукти і ягоди.

Скористайтеся можливістю сезону і включайте в раціон ранній редис, салат, капусту, а також кабачки, морква, буряк, огірки і помідори. Меню вашої дитини стане ще різноманітніше, якщо ви будете готувати страви зі щавлем та кропивою. Не забувайте про лісові ягоди (чорниці, суниці), які так подобаються дітям.

Крім того, додавайте свіжозірвані зелень, що виросла під променями сонця і багату вітамінами і мінеральними речовинами, у всі салати, перші і другі страви обіду , у блюда для сніданків і вечерь.

Корисні й так звані "зелені бутерброди", коли на хліб з маслом кришиться мілкопорубана зелень.

Замість полуденка - обід

Влітку рекомендується зміна режиму харчування дітей, при якому обід і полуденок міняються місцями. Цей режим вважається більш фізіологічним. І якщо на сніданок дитина із задоволенням може з'їсти приготовлену вами молочну кашу, омлет, сирне або овочеве блюдо, запивши все це соком, то в самий жаркий, полуденний час апетит у нього різко знижується. У цей час йому слід дати більш легку їжу: кисломолочний напій, булочку або шматочок хліба, фрукти, ягоди, сирі овочі, салати або соки. З цією їжею дитина легко справляється навіть при зниженому апетиті.

Після цього дітей раннього і дошкільного (а іноді і молодшого шкільного) віку слід укласти на денний сон. Дітям старшого віку після такого полудня також рекомендується трохи полежати, зайнятися читанням або спокійними іграми. Відпочив і зголоднілий після легкого "перекусу" дитина з задоволенням з'їсть весь обід, що складається з найбільш калорійних багатих білком страв.

Факт

Фрукти, ягоди, овочі, зелень є джерелом вітамінів, мінеральних речовин і харчових волокон .

Наявність у цих продуктах заліза і міді , дефіцит яких нерідко відчувають діти, важливо для забезпечення процесів кровотворення.

Калій необхідний для правильного перебігу основних обмінних процесів.

Вітаміни впливають на процеси росту, зір, зміцнення імунних властивостей організму.

Харчові волокна , що регулюють моторику кишечнику, виводять з організму шкідливі речовини і нормалізують кишкову мікрофлору.

Рослинні продукти містять органічні кислоти, пектинові речовини , позитивно впливають на процеси травлення, а також біофлавоноїди , що підвищують імунітет.

На вечерю запропонуйте рибне (м'ясне) страву з овочами або сирники, вареники, запіканку.

Крім загальноприйнятих чотирьох прийомів їжі влітку дитині можна дати ще й п'яте годування у вигляді склянки кефіру на ніч. Це особливо раціонально в тому випадку, коли вечеря була раннім, а нічний сон - пізнім через великий тривалості світлового дня.

Не випустіть з-під свого особливого контролю дотримання питного режиму дитини. Завжди майте достатній запас свіжої питної води, а краще - відвару шипшини, несолодкого компоту або соку. Можна використовувати продукцію, що випускається промисловістю бутильовану воду, вітамінні напої.

Про пиття для дитини завжди слід пам'ятати, якщо ви відправляєтеся на тривалу прогулянку або зібралися в ліс за грибами, ягодами і т. п. Беріть із собою стільки пиття, щоб не довелося використовувати сиру воду, що може створити небезпеку виникнення гострого кишкового захворювання.

Разом з тим часте і безсистемне пиття не приносить користі. Перевантаження зайвої рідиною може привести до утруднення роботи серця, посилення потовиділення, при якому організм втрачає багато мінеральних солей і вітамінів.

Факт

Вітаміном С багата капуста, солодкий червоний перець, селера (зелень), петрушка (зелень), шпинат, салат і редис.

А також - яблука, суниця, чорна смородина, апельсини і сливи.

Джерелом каротину є не тільки овочі (морква, томати, солодкий червоний перець, буряк, гарбуз), але і фрукти - абрикоси, персики, черешня, вишня, червона смородина та малина.

Багато солей калію є в баклажанах, картоплі, моркви, буряку, томатах, абрикосах, вишні, виноград, агрус, малині і смородині.

Залізо міститься в овочах & mdash ; солодкому червоному перці, буряках, редисці, гарбузі, томатах, і фруктах - яблуках, вишні, абрикосах, агрусі і сливах.

Біофлавоноїди присутні в солодкому червоному перці і салаті.

Якщо завтра в похід

Дошкільнята і школярі з великим задоволенням беруть участь у туристичних походах разом з батьками або з вихователями, якщо знаходяться в оздоровчому або спортивному таборі. У всіх випадках дорослі повинні враховувати вік і фізичну підготовку дитини, його ставлення до таких подорожей, щоб не допустити як перевтоми, так і негативних емоцій.

Зазвичай в походи беруть концентровані висококалорійні продукти - м'ясні та рибні консерви, харчові концентрати (сухі супи, каші, макаронні вироби), рослинне масло, цукор, чай. Дуже важливо взяти також достатня кількість сухого молока. Замість свіжих овочів і фруктів, які нести дуже важко, можна запастися сухофруктами.

Можна збирати дикорослі ягоди, гриби, зелень. Однак при цьому дуже важливо добре в них розбиратися. Будь-який незнайомий гриб слід сприймати як отруйний. Навіть добре відомі, але старі, перезрілі гриби можуть призвести до отруєння.

Воду для пиття по можливості треба брати з джерел, закритих колодязів або з водопроводу, якщо надається така можливість. Якщо такої можливості немає, то доводиться використовувати річкову воду. Але при цьому необхідно строго дотримувати наступні правила. По-перше, воду необхідно профільтрувати через складену вчетверо марлю, по-друге, її треба піддати тривалого кип'ятіння, по-третє, таку підготовлену воду можна зберігати в закупореній посуді не більше двох днів.

Мандрівникам на замітку

Під час походу дуже важливо правильно організувати режим харчування, який завжди повинен відповідати встановленим нормам, а саме: вранці досить калорійний сніданок, в середині дня під час великого привалу - обід з першими і другими стравами і ввечері, після того як розбивається стоянка, - повноцінний вечерю.

Причому і обід, і сніданок, і вечеря повинні містити гарячі страви. При цьому треба пам'ятати, що не можна залишати на завтра приготовлену вранці і навіть удень їжу. Розкриту банку консервів треба використовувати відразу ж повністю. Дуже добре після всіх прийомів їжі пити чай з травами.

Під час тривалих переходів, особливо при сильній спеці, значно зростає потреба в рідині і виникає небезпека зневоднення. Досвідчені туристи п'ють тільки на стоянках, під час відпочинку. І тоді вони можуть приймати рідину без обмеження. До такого режиму слід привчати і дітей.

Кілька корисних порад

  • Якщо під час переходу дитина скаржиться на сильну спрагу, дайте йому прополоскати рот і горло прохолодною водою і дозвольте зробити один-два ковтки. Можна дати посмоктати кислий льодяник, викликає посилене виділення слини, і відчуття спраги зменшиться.
  • Щоб утримати в організмі воду і компенсувати втрати мінеральних речовин, треба вранці під час сніданку запропонувати дитині з'їсти шматочок хліба, рясно посипаний сіллю.
  • Корисно також приймати вітамінні препарати, що містять достатню кількість аскорбінової кислоти або просто пару драже "аскорбінки".
  • Під час довгих походів для зменшення відчуття втоми дитині можна дати два-три шматки цукру і також аскорбінову кислоту.

Калерія Ладодо, доктор мед. наук, професор, член-кор. РАПН, головний науковий співробітник НЦЗД РАПН (Стаття з літнього номера журналу)

Кiлькiсть переглядiв: 992